РАЗЯСНЕНИЯ ЗА ЦЕЛИТЕ НА РЕГИСТРАЦИЯ НА КЛАДЕНЦИ ЗА ЗАДОВОЛЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИ ПОТРЕБНОСТИ
- Последна промяна:
- Дата на създаване:
В чл. 43, ал. 2 от Закона за водите е регламентирано правото на безплатно водовземане на всеки един гражданин до 10 кубични метра на денонощие. В чл. 43, ал 3 е разписано, че цитираната разпоредба се прилага за водовземане от подземни води в рамките на определените в Плана за управление на речните басейни за втория планов период на управление 2016г. - 2021 г. и обявени на интернет страницата на БД „ЗБР" максимални водни обеми за землището на всяко населено място, които не могат да бъдат по-големи от 50 на сто от разполагаемите ресурси на първото от повърхността подземно тяло.
За населените места, където има необходимия ресурс следва да бъде спазван законовия ред съгласно чл. 117 от Наредба № 1 от 10.10.2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води. Гражданите, собственици на поземлен имот, уведомяват писмено БД „ЗБР" за намерението за изграждане на кладенец и наличието на изграден кладенец.
В уведомлението за намерение за изграждане на кладенец за задоволяване на собствени потребности по чл. 118 от горецитираната наредба се посочват:
> данни за собственика: име и фамилия, адрес, данни за акта, от който черпи правото си, телефон за връзка;
> данни за поземления имот: идентификатор, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;
> предвидена дълбочина на кладенеца;
> цел, за която се предвижда ползването на водата.
В уведомлението за регистриране на изграден кладенец за задоволяване на собствени потребности по чл. 119 от горецитираната наредба се посочват:
> трите имена на собственика на имота;
> данни за поземления имот: идентификатор, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;
> дълбочина на кладенеца;
> диаметър на тръбата или на отвора на зиданите кладенци;
> начин на черпене на водата - с кофа или с помпа;
> цел, за която се ползва водата.
Допускането на изграждане на кладенци в населени места в границите на водни тела, за които вече няма свободен ресурс ще се отрази негативно както върху ресурса на самото водно тяло, чрез понижаване на водното ниво, вследствие на което ще бъдат засегнати интересите на собствениците на вече изградени водовземни съоръжения, както и ще бъдат нарушени права на титуляри, на които са издадени индивидуални административни актове по реда на ЗВ. В тази връзка следва да упражните контрол и при констатиране на изграден кладенец, който не е вписан в регистрите на БД „ЗБР" по чл. 112, ал. 1, т. 2 от Наредба № 1 от 10.10.2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води, БД „ЗБР" да бъде уведомена писмено.
Ликвидирането на съоръженията се осъществява по реда на чл. 110 за сметка на собственика, чрез представяне на проект за одобрение от директора на БД „ЗБР", освен в случаите когато кладенеца е затлачен, пресъхнал или е разрушен.
Проектът съдържа технически решения и технологията за осигуряване на:
>пълно прекратяване на възможността за естествено или принудително протичане на води през съоръжението и
> премахване на надземната част на съоръжението и рекултивиране на терена.
Собственик на нерегламентирано изграден кладенец, използван за собствени нужди подлежи на санкция по чл. 200 от Закона за водите в размер от 2 000 лв. до 10 000 лв.